İranın Atom Enerjisi Təşkilatının sədri hazırda dünya ağır su bazarında İranın payının 12,5 faiz olduğunu bildirərək deyib: “Qərb ölkələrinin və ABŞ-ın hesabatlarına görə, hazırda İranda istehsal olunan ağır su ən yüksək təmizliyə malikdir.”
Prezident OPEK-i siyasətdən uzaq tutmaq səyini mühüm prinsip hesab edərək deyib: “İnanıram ki, OPEK üzvləri birlik nümayiş etdirsələr, ABŞ üzvlərdən heç birinə sanksiya tətbiq edə və təzyiq göstərə bilməz.”
Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Qəzzənin təmizlənməsi və Amerika tərəfindən ələ keçirilməsi planını qətiyyətlə rədd edərək, belə bir fikrin ifadəsini təəccüblü və sionist rejimin Fələstini məhv etmək planına uyğun hesab edib.
ABŞ prezidenti bir neçə saat əvvəl mövqeyinə düzəliş edərək, İranla nüvə razılaşması əldə etməyə çağırıb.
Prezident region ölkələrinin ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanmasını İran İslam Respublikasının xarici siyasətinin əsas prinsiplərindən biri kimi qeyd edərək deyib: “Regionda sərhədlərin dəyişdirilməsi heç bir halda qəbuledilməzdir. Regiondan kənar güclərin bəzi hərəkətləri region ölkələri arasında birlik və vəhdətin gücləndirilməsini və hər hansı fikir ayrılıqlarının qarşısının alınmasını zəruri edir.”
Azərbaycan Respublikasının Tehrandakı səfiri Əli Əlizadə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində nazir köməkçisi və Xarici İşlər Nazirliyinin Avrasiya üzrə baş direktoru Müctəba Dəmirçilu ilə görüşüb və danışıqlar aparıb.
İran İslam Respublikasının energetika naziri və Azərbaycan Respublikası baş nazirinin müavini elektrik nəqli yollarının yaradılması və onların fəaliyyət üsulları barədə razılığa gəliblər.
T İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyan türkiyəli həmkarına ünvanladığı məktubda yanğın hadisəsi və çox sayda türkiyəli insanın həlak olması ilə bağlı Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı verib.
Neft naziri İran və Azərbaycan Respublikası arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafını vurğulayaraq dedi: Birgə işçi qrupunun yaradılması ilə strateji və texniki iş səviyyəsində əməkdaşlıq qruplar araşdırılacaq və təqib ediləcək.
Ölkəmizin Yol və Şəhərsalma naziri deyib: “Şimal-Cənub dəhlizinin ölkənin ən mühüm tranzit dəhlizlərindən biri kimi başa çatdırılması üçün İran, Rusiya və Azərbaycan Respublikası arasında tam anlaşma mövcuddur.”
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini deyib: “Bu gün memorandumun imzalanması onu göstərdi ki, iki ölkə Şimal-Cənub və Şərq-Qərb dəhlizlərində tranzitin inkişafı ardıncadırlar.”
İran İslam Respublikasının Rusiyadakı səfiri deyib: İki ölkənin yüksək səviyyəli nümayəndə heyətlərinin danışıqlarında tərəflər Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinə dair icra sazişinin 2025-ci ilin mart ayının sonunadək imzalanması vaxtı barədə razılığa gəliblər.